HEPATITA - C

Un mic ajutor ptr Vasile ,sotul Elenei.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Un mic ajutor ptr Vasile ,sotul Elenei.

Mesaj  Preot Adrian la data de Vin Mar 04, 2011 12:14 pm

Confirm si eu ceea ce spune Gion ,Vasile nu se mai poate misca nici in pat fara ajutor.Cred ca mana de la mana putem sa-i facem o bucurie,mai ales sufleteasca stiind ca nu este singur in suferinta.Sunt intru totul de acord sa fim solidari.Doamne ajuta!
Preot Adrian
MEDIC de SUFLETE
MEDIC de SUFLETE

Numarul mesajelor : 813
Data de inscriere : 27/08/2009
Varsta : 54
Localizare : Barlad
Stare de spirit : optimist

Sus In jos

Mesaj  joy.division la data de Vin Mar 04, 2011 2:44 pm

Ca sa dau exemplu (alaturi de Gion) am sa va spun ca am donat si eu niste bani. Sa nu interpretati aceasta marturisire, ca o trufie din partea mea, ci doar ca un mic imbold pe care incerc sa-l dau. Nu as fi vrut sa fac public acest lucru, dar am decis ca mai presus de dorintele mele este scopul , care este acela de a-l ajuta pe Vasile. Stiu de la Gion, ca Elena are mare nevoie de noi acum si ca daca ar fi existat o alta cale, ar fi evitat-o pe aceasta.
Dumnezeu sa-l ajute pe Vasile.

Daca te uiti mult timp in abis, abisul se va uita la randul sau in tine. F.Nietzsche

joy.division
Admin

masculin Numarul mesajelor : 1468
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 45
Localizare : Oradea
Stare de spirit : depresiva

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Vin Mar 04, 2011 10:08 pm

Sarut mana pentru toate cuvintele frumoase, insa nu le merit. Puterea lui Dumnezeu este in toate, deci si in tot ceea ce fac eu. Cat despre dragostea fata de soti, asta se deduce din Sfanta Taina a Casatoriei, iar eu in multe situatii n-am fost o crestina buna. Si ca sa intelegeti asta mai bine va recomand sa cititi cartea scrisa de Parintele Arsenie Boca intitulata " Ridicarea Casatoriei la rang de Taina". Noi ne-am fi dorit s-o fi descoperit mult mai devreme, dar e bine si acum, decat niciodata, de aceea v-o recomand tuturor, nu numai spre citire, cat si spre practicare. Parintele Adrian ne-ar putea spune mult mai multe despre cum trebuie sa ne comportam noi intr-o casatorie. Tot ceea ce am facut e parte din mine, asa sunt eu. Spre sa va mai pot surprinde si cu alte exemple bune, cu totii avem ce invata unii de la altii. Si ma bucur, Gion ,ca i-ati atasat pe Sfinti alaturi de suferintele noastre, mai ales ca vor urma cateva saptamani de post , in care mintea noastra trebuie sa fie treaza, iar Patimile lui Hristos sa ne trezeasca toate simturile.
Iertati-ma daca am vorbit prea mult si v-am plictisit.
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

feminin Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 06/05/2010
Varsta : 37
Stare de spirit : pacatoasa si nevrednica

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Sam Mar 05, 2011 8:51 am

Gion, sa stii ca va asteptam la noi cu mare drag! Usa casei noastre sta deschisa tot timpul ( si la propriu si la figurat ) pentru toti cei ce doresc sa ne viziteze.
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Dum Mar 06, 2011 3:32 pm

Multumim si noi, iar Bunul Dumnezeu sa-ti rasplateasca efortul si dragostea de care dai dovada fata de omul aflat in suferinta. O sa va pomenim in rugaciunile noastre nevrednice. Doamne ajuta!
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  sylvy la data de Lun Mar 07, 2011 1:07 pm

Va rog sa ma scuzati dar vreau sa va povestesc si eu un pic despre munca mea in Italia,am ales sa o fac ptr ca ma impresioneaza ff tare cazul domnului Vasile si va explic de ce.De aproximativ 5 ani de cind sunt in Italia am ingrijit peste 35 de persoane(lucrind in spital)si am cunoscut de trei ori mai multe persoane care au cu adevarat nevoie de ajutor,majoritatea aflinduse in situatia domnului Vasile adica fara posibilitatea de a fi independent.Vreau sa va spun ca astfel de persoane sufera extrem de mult se simt jenati,o greutate ptr familie,rusinosi dar au fff multe de oferit si anume o forta interioara ce nu se vede la nici o persoana normala.Eu am invatat fff multe de la astfel de persoane,am devenit mult mai curajoasa,mai optimista si mai plina de viata am invatat sa traiesc orice clipa la maxim.Majoritatea se pling la inceput iar apoi se resemneaza si o fac in scurt timp dupa care incep ei sa dea forta celor carora le stau in jur,devin persoane exceptionale fara sa se tina cont de caracterul fiecaruia ,se schimba persoana dar in bine.A ingriji o persoana la pat pare simplu vazut dinafara dar va garantez ca nu i deloc usor,au nevoie de timp,bani si multa gingasie.Eu pun suflet in fiecare pacient de al meu si ma gindesc de fiecare data ca trebuie sa i ajut ca si cum fac parte din familia mea ca ni se poate intimpla la toti sa fim in locul doamnei Elena.
Cer scuze ca am scris atita vroiam sa va spun ca daca eu as fi avut posibilitatea as fi ajutat si mai mult aceasta familie ptr ca eu astfel de persoane vad in fiecare zi si va jur ca merita ajutati cu tot sufletul.
Multa sanatate.
sylvy
Am inceput tratamentul
Am inceput tratamentul

Fibroza : F 1
feminin Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 10/09/2010
Varsta : 33
Localizare : Italia
Stare de spirit : optimista

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Lun Mar 07, 2011 7:46 pm

Pentru ca astazi a inceput postul Sfintelor Pasti, ma bucur pentru ca unii dintre dumneavoastra ati ales sa-l incepeti cu o fapta de milostenie, care nu va trece neobservata de Hristos, si care va va aduce si o caramida ce va contribui la ridicarea zidului mantuirii voastre. Si ca sa continuam in acelasi spirit trist, dar plin de bucurie sufleteasca, m-am decis sa postez link-ul cu toata povestea noastra, avand la domniile voastre rugamintea sa ne pomeniti si pe noi in rugaciunile pe care le veti face in perioada ce va urma.

http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7927

Cu deosebita dragoste,
Vasile, Anastasia si Elena.
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Joi Mar 10, 2011 10:45 pm

Intrucat a fost decizia ta, Gino, tot tu decizi ce vom face. Darul acesta e de la voi, eu am doar banii. Dumnezeu, ca de fiecare data, a avut grija de noi si, in momentele cele mai grele, ne-a trimis si bani si mancare si rugaciune din partea celor cu inima mare, asa ca nu ne vom face grija in privinta banilor.
Corect ar fi sa-i folosesti pe toti pentru achizitionarea saltelei, dar nestiinta mea nu te poate ajuta in acest moment, pentru ca nu stiu ce sa zic.

Va multumim inca o data de solidaritatea de care dati dovada, va vom pomeni in rugaciunile noastre nevrednice si ne bucuram ca ati dat dovada ca putem fi buni crestini, chiar si in aceste vremuri de "criza".
Dumnezeu sa va sporeasca in toate!
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  Preot Adrian la data de Vin Mar 11, 2011 11:26 pm

Ma bucur dagi prieteni pentru solidaritatea si generozitatea de care dati dovada!Dumnezeu sa va rasplateasca! trtr
Preot Adrian
MEDIC de SUFLETE
MEDIC de SUFLETE

Numarul mesajelor : 813
Data de inscriere : 27/08/2009
Varsta : 54
Stare de spirit : optimist

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Dum Mar 13, 2011 11:28 am

Pana vineri erau intrati in cont 200 lei de la joy si 200 de la gabi si cu permisiunea dumneavoastra as dori sa-i folosesc in achizitionarea unei retete care depasete 400 de lei/ luna, bani pe care nu prea avem de unde sa-i luam. Noi, de la operatia din Germania ne-am decalat financiar de tot, n-am mai reusit sa tinem datoriile sub control. Norocul nostru a fost ca Dumnezeu a dat gand bun oamenilor, ne-au intales, nu in totaliatate, dar ne bucuram ca ne-au dat ragaz sa ne achitam cat de cat din sumele restante.
Dumnezeu sa va dea puterea si intelepciunea de a ajuta mai multe persoane nevoiase, aflate in situatii materiale grele, pentru ca aceste ajutoare le faceti, prin noi, pentru Hristos Mantuitorul nostru. Eu sunt tare bucuroasa ca v-am putut oferi ocazia de a ne ajuta si ca dumneavoastra ati raspuns promt si fara ezitare, drept pentru care, ne ridicam palaria in fata tuturor.
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Sam Mar 19, 2011 9:08 am

Doamne ajuta tuturor,

Ieri am intrat posesia saltele antiescare trimisa de Gion si cu contribuntia celorlalti membri ai forumului. Vasile va multumeste din suflet pentru ajutorul pe care ni l-ati oferit.
Multumim, de asemenea, si minei pentru ajutorul financiar trimis saptamana aceasta.
Domnul nostru Iisus Hristos sa va rasplateasca bunatatea si sa sporiti in fapte bune!!!
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum