HEPATITA - C

Ajutor umanitar!!!!! Stefan

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ajutor umanitar!!!!! Stefan

Mesaj  stasylena la data de Mier Sept 15, 2010 10:51 pm

Buna seara, tuturor!

Incepand de astazi am decis sa deschid impreuma cu sotul meu o campanie umanitara pentru ajutorarea unui elev de clasa a II-a care se afla intr-o situatie familiala si comportamentala extrem de nefavorabila pentru el. Nu as dori sa dau prea multe detalii in mod public cu privire la situatia in care traieste acest copil. Eu imi doresc sa-l ajut cu ceva haine, rechizite si plata lunara a programului after school pentru tot anul scolar 2010-2011, program ce se deruleaza in scoala in care predau si care se adreseaza elevilor din ciclul primar, contra cost, primesc o masa calda la gradinita din apropierea scolii, au program de 2 ore de somn , plus efectuarea temelor cu una din colegele noastre , activitati recreative, serbari etc- dar care se adreseaza mai mult copiilor cu bani. Costul unei zile in cadrul programului after school este de 15 lei si intrucat se ridica in jurul sumei de 300 lei/luna am decis, pentru inceput, sa scot la licitatie un tablou pe care tocmai l-am terminat si la care as dori sa renunt pentru acest suflet de copil, care a avut nefericirea sa se nasca intr-o familie napastuita.
Va rog sa ma iertati ca am postat acest anunt, insa nu pot sta cu mainile in san cand vad cum se chinuie niste copii si nimeni nu-i ajuta, plus ca si eu am fost ajutata de multi straini atunci cand am trecut prin momente groaznice .De asemenea, sunt constienta ca sunt foarte multi oameni necajiti in toata tara, copii bolnavi,fiecare dintre noi avem astfel de oameni printre noi si e necesar sa sarim in ajutorul celor ce au nevoie. Va multumesc pentru intelegere si daca cineva doreste si alte detalii ma poate contacta pe privat sau poate scrie aici pe forum. Doamne ajuta!

stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

feminin Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 06/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Barlad
Stare de spirit : pacatoasa si nevrednica

Sus In jos

Re: Ajutor umanitar!!!!! Stefan

Mesaj  Gion la data de Joi Sept 16, 2010 3:11 pm

De apreciat initiativa ta.Parerea mea ar fi sa deschizi si un cont in banca ,unde se poate vira foarte usor o suma ptr proiectul tau.

Gion
Admin

Fibroza : Fibroscan-F1
masculin Numarul mesajelor : 2967
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 47
Localizare : Italia
Stare de spirit : acceptabila

http://hepatita-c.forumest.ro

Sus In jos

Mesaj  nik18 la data de Joi Sept 16, 2010 8:32 pm

-- Este buna ideea deschiderii unui cont in banca, ptr. sustinerea acestei initiative de ajutare a acestui copil. Fiecare dintre noi cei de aici, poate depune o suma de bani in acest cont, atunci cind poate / din cind in cind, in masura posibilitatilor fiecaruia.
-- Deschide acest cont si publica aici nr. contului. Eu sint gata de a dona ptr. inceput din pensia mea amarita de (fosta) de circa 400 Ron,( care acum dupa recaculare/ impozitare a ajuns la circa 350-370 Ron), o suma ptr. inceput de 50 Ron, posibil si 100 Ron. Si in continuare in timp, voi incerca sa fac si alte donatii, in masura posibilului, chiar daca situatia mea financiara este mai mult decit dezastruoasa.
-- Multumesc.
nik18
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Fibroza : A2F3
masculin Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Buna

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Joi Sept 16, 2010 11:33 pm

Va multumesc din suflet ca ati raspuns acestui mic anunt. In seara asta am avut sedinta cu parintii si am discutat cu mama acestui copil de initiativa mea, sincer am plecat cu inima franta pentru ca la auzul propunerii mele a inceput sa planga, se vedea suferinta pe chipul ei. Probabil ea, ca mama, duce in spinare toata povara acestei familii, iar acum sunt si mai motivata pentru a ajuta acest suflet. In ceea ce priveste deschiderea unui cont nu cred ca e cazul, eu si sotul meu avem destule conturi deschise ,insa, pentru transparenta si linistea noastra, am dori sa apelam la bunavointa parintelui Adrian pentru a ne ajuta dumnealui cu fundatia de caritate pe care o coordoneaza. Daca sunteti de acord, parinte, va rugam frumos sa postati dumneavoastra contul. In cazul in care dumneavoastra nu ne puteti ajuta din diverse motive , voi posta unul din conturile noastre si va voi tine la curent cu situatia acestei familii.

Sunt 3 copii, 2 fete si un baiat, 2 dintre acestia sunt la scoala, fetita in clasa a VI-a, iar baiatul in clasa a II-a. Acum, la inceputul anului scolar, au nevoie de ghiozdan, rechizite, uniforme etc. ... de asta mi-as dori sa le vin in ajuor.
Va rog sa ma iertati daca v-am impovarat cu randurile pe care le-am scris aici.
Multumesc nik pentru solidaritate, e de apreciat gestul tau. Multumesc si tie Gino.
Doamne ajuta tuturor!
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  nik18 la data de Vin Sept 17, 2010 12:19 pm

-- Poate e mai buna ideea de a se deschide un nou cont, "axat direct" pe ajutorarea acestui copil. Stii "sigur" ca acesti bani merg direct catre el.
-- In varianta care ai propus-o, aceea cu fundatia de caritate a Parintelui Adrian, acesti bani initial destinati ajutorarii acestui copil, pot merge si "in alte directii" si nu doar intr-o "singura" directie. Desigur ca NU este rau nici asa, sint atitia copii amariti si neajutorati, dar in acest caz cu fundatia, banii destinati sprijinirii acestui copil se vor directiona si in alte directii, si catre alti copii, diminuind ajutorul nostru "strict" catre acest copil. Parerea mea,...Daca gresesc,.... scuzele de rigoare.
-- Multumesc.
nik18
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Vin Sept 17, 2010 5:13 pm

Offff....... ca sa impacam pe toata lumea o sa postez contul meu ( exista si un cont in euro), eu am acces online catre toti cei ce vireaza ( prin Internet Banking), fara a merge la banca sa verific extrasul de cont. In ceea ce priveste contul asociatiei, draga nik, eu am incredere, la fel ar trebui sa faci si tu, nu ca Toma necredinciosul. Parintele Adrian este duhovnicul familiei noastre, deci avem incredere totala in initiativele domniei sale. Cand sotul meu a fost operat in Germania, de cancer, parintele ne-a ajutat prin fundatia dumnealui cu bani, deci banii destinati de la voi vor ajunge cu siguranta la acest copil. Eu, deja, am mai primit inca de la 2 persoane promisiunea ca ma vor ajuta, in momentul in care voi avea nevoie. Initial, am avut in gand altceva, dar daca voi mi-ati sugerat deschiderea contului pentru ca cei ce vor sa-l ajute pe Stefan sa o poata face, eu va multumesc ca ati raspuns cu disponibilitate, iar in momentul in care se vor concretiza toate, voi posta si poze cu acest copil in cadrul programului After school si nu numai.Dumnezeu sa ne ajute pe toti!

Contul este deschis la Raiffeisen BANK, pe numele meu, Apostu Elena-Mihaela, RO 19 RZBR 0000 0600 0607 7101. Daca vrea cineva detalii suplimentare imi poate scrie pe privat.

stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  nik18 la data de Vin Sept 17, 2010 8:07 pm

-- stasylena --
-- NU am spus ca NU as avea incredere in Asociatia pastorita de Parintele Adrian, m-ai inteles gresit. Vroiam sa spun ca intr-o astfel de asociatie, atunci cind trimiti o suma de bani in contul ei, NU se precizeaza ptr. "cine" ai trimis banii respectivi si POT fi folositi "in general",ptr. mai multi copii.
-- Ideea mea este aceea ca ajutind pe cineva (un copil) amarit asa cum ai spus tu in initiativa ta de aici, "este bine" ca donatiile trimise sa fie indreptate "strict" intr-o directie "unica", catre acel copil.
-- Deschiderea unui nou cont era o varianta, desigur mai erau si altele. Ca de ex. cum ai spus, folosirea unui cont deja deschis, asa cum ai optat tu.
-- Nr. contului de aici presupun ca este scris corect. Nu ai precizat filiala bancii, dar poate asta nu conteaza. NU stiu, nu am mai lucrat cu aceste situatii,dar sper sa ma descurc, atunci cind va fi nevoie.
-- NU ai precizat "pretul" globenului pe care l-ai expus aici (in poza). Cit costa?
nik18
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Vin Sept 17, 2010 8:49 pm

Draga frate, cel ce vrea sa ajute pe cineva aflat in suferinta nu cauta explicatii si rastalmaciri de cuvinte, o face pur si simplu, doar pentru Dumnezeu. Copilasul acesta necajit mi-a atras atentia inca din prima zi. Anul trecut , timp de un semestru, i-am adus zilnic pachetel, avea obiceiul sa fure pachetele colegilor mai instariti si ca sa evit un conflic intre copii si parinti am preferat sa-i aduc eu cate ceva. Eu nu tineam cont ca poate fetita mea pleca la gradinita fara pachet, pentru ca erau zile cand aveam bani doar pentru un singur copil si eram nevoita sa renunt la pachetul Anastasiei in favoarea baietelului care , poate, nu avea nici ce manca acasa si tot acest lucru se intampla fara sa stie familia lui. Asa ca, anul acesta prefer sa ma implic in asigurarea celor necesare dupa orele de scoala: are posibilitatea sa manance o masa calda, sa doarma, sa se joace , sa participe la actiuni recreative. Am considerat ca prin Biserica, reprezentata de parintele Adrian, treaba se poate face cu transparenta, ca sa nu fiu acuzata de nu stiu ce chestii murdare, ma refer la acuzatii ce mi se pot aduce pe nedrept.
Eu te-am inteles perfect ce spui, ai dreptate intr-o anumita masura, dar la Dumnezeu daca vii cu indoiala, nu e un lucru prea bun. Sunt multe aspecte pe care tu nu le cunosti si care nu cred ca are rost sa le insiram acum ca sa priceapa toata lumea.
In ceea ce priveste pretul goblenului, eu l-am scos la licitatie in scop caritabil, e munca mea si banii pe care ii voi obtine vreau sa-i donez pentru Stefan. Acum astept oferte din partea oamenilor si cel care imi ofera o suma cat de cat aproape de realitate , probabil il voi da celui ce-si doreste sa ajute si ca sa ma intelegi mai bine precizez ca nu voi accepta sa-l dau cu 100 sau 200 de lei, ca nici pretul pe o luna de After school nu acopar cu banii astia., iar munca este destul de grea, ca doar stii si tu de la sotie.

Parinte Adrian, va rog sa ma ierati ca v-am bagat in chestia asta, fara sa fi vorbit cu dumneavoastra dinainte de acest proiect al nostru, dar situatia a luat alta intorsatura, iar noi ne dorim ca totul sa iasa in favoarea lui Stefan.
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  Preot Adrian la data de Vin Sept 17, 2010 10:53 pm

Smile Elena,Asociatia Sfantul Spiridon,al carei presedinte sunt vremelnic este a spitalului si este alcatuita din medici in majoritate si cu obiective medicale.Nu pot sa primesc donatii si sa le retransmit catre beneficiari fara acordul conducerii spitalului.Banii pe care-i folosim in actiuni caritabile i-am strans in biserica de la buni crestini.De exemplu am primit o donatie de la o anumita Banca,cu care am cumparat un aparat ce l-am donat radiologiei din spital.De aceea are dreptate nik cu solutia pe care a propus-o.O sa incerc sa ajut si eu,ca de obicei apeland la bunii crestini cu suflet mare.Important este gasirea solutiei celei mai bune pentru a ajuta acest baietel. e
Preot Adrian
MEDIC de SUFLETE
MEDIC de SUFLETE

Numarul mesajelor : 813
Data de inscriere : 27/08/2009
Varsta : 54
Stare de spirit : optimist

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Sam Sept 18, 2010 10:25 am

Astazi am putut face un bilant si impreuna cu alte 2 prietene am reusit sa strangem banuti pentru Stefan. Luni am sa merg sa-l duc pe baiat la After school si se va putea bucura inca din luna asta de doua saptamani. Mama va veni sa semneze contractul cu fundatia. Va tin la curent cu situatia copilului.
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Ajutor umanitar pentru Stefan

Mesaj  joy.division la data de Sam Sept 18, 2010 11:14 am

Elena, posteaza contul fundatiei pt ca cine doreste sa faca o donatie sa o poata face.

Daca te uiti mult timp in abis, abisul se va uita la randul sau in tine. F.Nietzsche

joy.division
Admin

masculin Numarul mesajelor : 1468
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 45
Localizare : Oradea
Stare de spirit : depresiva

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Sam Sept 18, 2010 3:58 pm

Vin cu cateva clarificari: eu nu reprezint nici o fundatie sau asociatie umanitara, ci in nume propriu. Actiunea in zise e o investitie pe termen lung, pana in luna iunie a anului viitor si este peste puterile financiare ale familiei mele. De aceea am decis sa scot la licitatie ceva de valoare ca sa pot ajuta cu ceva macar primele 2-3 luni. Zilele trecute o prietena mi-a promis ca in fiecare luna va dona pentru copil o suma de bani, bani pe care ii va trimite intr-unul din conturile mele deschise. Ca sa deschid un cont special pentru acest copil inseamna sa o faca parintii lui, dar eu specific ca in familia lor e o situatie deosebita si nu vreau sa-i implic, in sensul ca nu vreau sa stie ce bani se cheltuie in fiecare luna si de la cine vin banii. Asta cred ca n-are importanta. Parintilor copilului i-am spus ca cei ce vor sa-l ajute pe copil sunt oameni cu frica de Dumnezeu care vor sa faca ceva pentru cei ce au nevoie. Poate ideea pe care o am eu in cap nu e atat de explicita sau e ciudata, dar eu vreau sa ajut acest copil. Persoanele care mi-au promis ca ma vor ajuta ca dorinta mea sa fie indeplinita au venit si mi-au dat banii personal, fara a fi la mijloc urma de indoiala. Si pentru a se verifica unde merg banii am sa fac poze, strang chitantele, in cazul in care cineva are o unda de indoiala. Eu ma bucur ca dumneavoastra doriti sa ajutati, o puteti face cu rechizite, haine, jucarii, nu neaparat sa dati bani cuiva.
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  joy.division la data de Sam Sept 18, 2010 5:36 pm

Elena, sa trimiti rechizite din alt colt al tarii, presupune sa faci o cheltuiala care nu prea are sens, atata timp cat rechizite se gasesc si in Barlad, la acelasi pret . Raman la parerea ca mai bine bani , iar eu unul sunt dintre cei care nu pun la indoiala buna ta credinta si onestitate. Prin urmare , daca desfasori acest proiect pe cont propriu , ofera cui iti cere, printr-un mesaj privat, contul din care doresti sa sustii acest proiect.

Daca te uiti mult timp in abis, abisul se va uita la randul sau in tine. F.Nietzsche

joy.division
Admin

masculin Numarul mesajelor : 1468
Varsta : 45
Localizare : Oradea
Stare de spirit : depresiva

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Sam Sept 18, 2010 6:19 pm

Eu ofer toate informatiile necesare tuturor celor ce ma vor contacta. Nu pot cere nimanui sa faca ceva, daca el nu simte.Dupa ce se vor mai strange banuti, cu siguranta voi merge sa vorbesc cu parintele Adrian si chiar daca initiativa imi apartine, imi place sa cred ca ea se va concretiza cu ingaduinta lui Dumnezeu. Fiecare dintre noi ar putea face mai multa milostenie daca s-ar implica cumva. Va multumesc tuturor celor ce vreti sa va implicati in ajutorarea acestui suflet si Dumnezeu sa va rasplateasca cum stie El mai bine.
Doamne ajuta!
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Mier Sept 22, 2010 2:22 pm

Astazi vin cu noutati in legatura cu Stefan. Prima zi a lui la After school a fost una grea pentru ambele parti, atat pentru el, cat si pentru restul copiilor dar si a doamnei invatatoare. A ingramadit fetele prin colturile salii, la unii baieti a impartit ceva pumni, asta doar pentru a atrage atentia. Ieri lucrurile au stat mult mai bine, a reusit sa doarma la amiaza, masa de pranz o asteapta cu nerabdara, aproape ca nici nu-l mai intereseaza de gustarea pe care o primeste de la scoala ( laptele si cornul) , a inceput sa-si faca prieteni cu care sa colaboreze, adica incepe sa se integreze in colectivul ala de copii de bani-gata. Si-a facut temele constiincios, a lucrat si ceva exercitii din culegere, suplimentar. Astazi l-am lasat la 12 la program, cu speranta ca maine voi auzi numai de bine de el. Dimineata, cand am venit la scoala, a tinut sa-mi precizeze ca a obtinut o bulina alba pentru ca s-a comportat frumos. Astazi am reusit sa-i cumpar cateva rechizite pentru scoala, cateva caiete, un penar echipat cu de toate. Maine voi merge sa-i cumpar un ghiozdan si ceva schimburi, pentru a fi in rand cu toti copiii. Sper sa postez si poze in zilele urmatoare cu baietelul.
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  Gion la data de Mier Sept 22, 2010 6:03 pm

Ma bucur sa aud ca incepe sa se integreze.

Gion
Admin

Fibroza : Fibroscan-F1
masculin Numarul mesajelor : 2967
Data de inscriere : 19/08/2009
Varsta : 47
Localizare : Italia
Stare de spirit : acceptabila

http://hepatita-c.forumest.ro

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Mier Sept 22, 2010 6:21 pm

Doamne ajuta sa fie bine!
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  nik18 la data de Mar Sept 28, 2010 5:29 pm

-- stasylena,
==========
-- Cu o intirziere datorita rezolvarii unor probleme casnice urgente si in acord cu ce am spus aici, am adus si eu o mica si modesta contributie la sprijinirea actiunii umanitare pe care ai inceput-o aici, ptr. ajutarea lui Stefan. Te rog sa verifici acest lucru, daca e OK sau sint probleme si sa-mi comunici si mie situatia, aici sau pe PM.
-- Multumesc.
nik18
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Mier Sept 29, 2010 3:15 pm

Vreau sa va multumesc pentru solidaritatea de care dati dovada. Multumesc in mod deosebit lui Marius si lui Nicolae. Cu ajutorul dumneavoastra si al altor prieteni dragi noua, am reusit sa extindem lista copiilor care au mare nevoie de solidaritatea noastra, iar pana acum au fost ajutati alti 3 copiii, care provin din familii cu venituri reduse, am reusit sa le cumparam rechizite pentru scoala, ghiozdane, fiecare a primit in limita posibilitatilor noastre. Pentru zilele urmatoare avem in vedere ajutorarea unui alt elev de-al meu , care vine la scoala fara sosete, imbracat modest si care abia are 2-3 caiete in ghiozdan.
La Stefan a intervenit o mica problema, pe care ma straduiesc s-o remediez, in limita puterilor mele.
Va multumim anticipat tuturor!
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  Hepatita C forum la data de Mier Oct 13, 2010 6:53 pm

Am schimbat titlul acestui topic în ajutor umanitar, deoarece din ce în ce mai mulţi copii au nevoie de sprijinul nostru, de mila şi compasiunea noastră. Sunt copii fără nici o vină, dar cu boli cumplite şi care necesită tratamente pentru care statul român nu plăteşte.
Gino tocmai ne-a rugat în legătură cu un caz, al unui bun prieten de al lui a cărui fetiţă de numai 5 anişori e în pericol de a pierde lumina ochilor pentru toată viaţa. De aceea vă rog să fim alături de ei, atât cât putem fiecare. O să-l las pe Gino să scrie toate detaliile cazului.
Vă mulţumesc!

Citeşte   REGULAMENTUL înainte de a posta pe forum!
Hepatita C forum
Admin

feminin Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 42

Sus In jos

Mesaj  stasylena la data de Dum Dec 05, 2010 1:13 am

Revin si eu cu cateva informatii despre Stefan. Starea lui s-a inrautatit intr-un fel, asta din cauza familiei sale. Facand investigatii despre felul in care se comporta acesta la scoala si in afara scolii, am descoperit lucruri ingrozitoare. Am alergat pe la niste fundatii si intr-un final am ajuns pe la departamentul de copii abuzati din cadrul Protectiei Copilului. Acolo, un asistent social a demarat o ancheta in familia baiatului, in prezent mama si acest copil urmand sa mearga la o consilere de familie. Situatia lor e putin dificila, astept sa vad ce rezultate vor aparea, iar in cazul in care parintii nu-si revizuiesc comportamnetul fata de copii si de cei din societate, voi merge mai departe pentru monitorizarea familiei sale. Campania umanitara pe care am demarat-o ,pentru ajutorarea unor copii cu probleme financiare, se continua, multumim prietenilor nostri, care din putinul lor vor sa aduca zambetul pe buzele unor copii. De sarbatorile ce vor veni intentionam sa facem niste pachetele pe care sa le oferim celor de langa noi-avem in vedere in jur de 20 de elevi.
stasylena
Fac parte din familie
Fac parte din familie

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat