HEPATITA - C

Va rog ajutor cu RIBAVIRINA!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Va rog ajutor cu RIBAVIRINA!!

Mesaj  dumy1961 la data de Dum Ian 11, 2015 5:29 pm

Buna seara!!!!La multi ani!!!! Va rog daca se poate sa ma ajutati cu RIBAVIRINA,necesara pentru a continua un tratament pentru scaderea VIREMIEI, deoarece nu mai dispun de fondurile necesare sa o cumpar din farmacii si tratamentul ,,miraculos" pentru HCV- GENOTIP 1B-NONRESPONDER, intarzie sa apara si in ROMANIA!!!

dumy1961
Musafir

masculin Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 11/01/2015
Varsta : 55
Localizare : vaslui
Stare de spirit : buna

Sus In jos

Re: Va rog ajutor cu RIBAVIRINA!!

Mesaj  florynb5 la data de Dum Ian 11, 2015 6:04 pm

La multi ani draguta,.............daca nu ai raspuns la tratamentul standard ,cum poti continua cu ribavirina ???!!  No  si..fara indicatia medicului.Virusul a devenit rezistent si tu te otravesti in continuare fara rezultat.Si cu ce te incalzeste daca scazi viremia si nu scapi de virus----pana cand ai sa iei ribavirina? tongue
Nu stiu ....dar trebuia sa-ti faci o prezentare -viremie -ce tratament ai urmat-perioada ..s.a.md.

Asteptam prezentarea ta clown

florynb5
Am obtinut SVR-ul.
Am obtinut SVR-ul.

Fibroza : A2F2
masculin Numarul mesajelor : 1221
Data de inscriere : 02/09/2011
Varsta : 49
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimist

Sus In jos

Mesaj  Ralu la data de Dum Ian 11, 2015 7:06 pm

Buna seara.De cata ribavirina ati avea nevoie mai exact?va dati seama ca singura varianta prin care putem sa va ajutam este prin bunavointa celor care au ramas cu pastile dupa terminarea tratamentului si vor sa le doneze.Si eu mai am ceva pastile,trebuie sa ma uit exact cand expira..

moderator
moderator

Fibroza : Absentã
feminin Numarul mesajelor : 709
Data de inscriere : 11/01/2013
Varsta : 25
Localizare : Variabilã
Stare de spirit : Recunoscãtoare

Sus In jos

Mesaj  Ralu la data de Dum Ian 11, 2015 7:08 pm

As fi recunoascatoare daca ati raspunde si la intrebarile puse mai sus de colegul Florin

moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  MariusX la data de Lun Ian 12, 2015 1:50 pm

Tu cred ca glumesti nu?Smile
Daca ai terminat tratamentul ca si non-responder ce mai vrei omule?Incearca sa mananci sanatos si sa ai un ritm de viata cat mai echilibrat si cam atat,cu Dumnezeu inainte,ribavirina este un antiviral care nu te ajuta cu nimic daca este luata fara interferon si pe o perioada scurta Smile),ba dimpotriva...mai mult rau iti face!

Ataci o parere a unui prost si te trezesti cu prostul intreg in discutie.De multe ori taci fiindca esti convins de prostia adversarului.SA TE FEREASCA DUMNEZEU DE CREDINTA PROSTULUI,ASTUIA CAND ÎI INTRA CEVA ÎN BEZNA CAPULUI NU I-o MAI SCOTI CU CLESTELE!
MariusX
moderator
moderator

Fibroza : Fugita de acasa
masculin Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 34
Localizare : America
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  MariusX la data de Lun Ian 12, 2015 1:52 pm

Daca esti in timpul tratamentului,am imresia ca medicul curant iti poate da pastile in plus ca sa nu ramai fara,dar tu nu esti.Au apus zilele alea cand se ramanea in pana de tratament,momentan sunt ei in pana de pacienti...

Ataci o parere a unui prost si te trezesti cu prostul intreg in discutie.De multe ori taci fiindca esti convins de prostia adversarului.SA TE FEREASCA DUMNEZEU DE CREDINTA PROSTULUI,ASTUIA CAND ÎI INTRA CEVA ÎN BEZNA CAPULUI NU I-o MAI SCOTI CU CLESTELE!
MariusX
moderator
moderator

Sus In jos

informare

Mesaj  dumy1961 la data de Lun Ian 12, 2015 4:04 pm

Buna ziua! Multumesc tutoror celor care au raspuns mesajului postat!!! Sunt sub supraveghere la Fundeni la d-nul prof. Voiculescu.In anul 2010 pentru a intra intr-un program am fost nevoit sa fac un tratament cu ribavirina timp de un an de zile, pentru a scadea viremia sub 400.000 ul/ml. A scazut viremia de la 1.470.000 la 375000 si am facut acest program din Franta insa la trei luni viremia a scazut la 43000 si nu am mai continuat!!!!Insa dupa un an de zile viremia a urcat vertiginos astfel ca acum am aproape 9.000.000si de la Fundeni mi sa spus sa fac acest tratament cu ribavirina-hepamertz-vit.e-omega3-lagosa,pentru a mai scadea viremia, in speranta introducerii tratamentului care actioneaza direct pe virus!!!(D-nul prof. Voiculescu va merge la Paris pentru discutii in acest sens!!). De aceea i-mi asum acest risc!!!!! Mai fac un apel daca se poate sa formam un grup si sa dam statul in judecata pentru obtinerea tratamentului salvator caci el este deja introdus in unele tari!!

dumy1961
Musafir

Sus In jos

Mesaj  Ralu la data de Lun Ian 12, 2015 4:13 pm

Domnule,nu vreau sa va spulber sperantele,dar terapia standard consta in interferon si ribavirina,iar ribavirina singura nu va distruge niciodata virusul.Viremia oricum are fluctuatii si fara sa luati niciun tratament,daca o repetati de 2 ori in aceeasi zi este foarte probabil sa obtineti 2 rezultate cu o diferenta uriasa intre ele..Simpla scadere a viremiei oricum nu va ajuta cu nimic,singura varianta ca HCV-ul sa nu mai actioneze asupra ficatului este inactivarea.Asa ca sincer nu cred ca va sunt de ajutor 30-50 de pastile pe care vi le-ar putea dona cineva..Ce grad de fibroza aveti?

moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  florynb5 la data de Lun Ian 12, 2015 6:51 pm

dumy1961 a scris:............In anul 2010 pentru a intra intr-un program am fost nevoit sa fac un tratament cu ribavirina timp de un an de zile, pentru a scadea viremia sub 400.000 ul/ml. A scazut viremia de la 1.470.000 la 375000 si am facut acest program din Franta insa la trei luni viremia a scazut la 43000 si nu am mai continuat!!!!

Nu ai raspuns la tratament si era normal sa-ti opreasca tratamentul si logic-viremia sa creasca..Oricum la momentul actual virusul a devenit atat de rezistent incat ribavirina pentru el este ''apa de ploaie''. Daca nu te superi in ce a constat programul?

florynb5
Am obtinut SVR-ul.
Am obtinut SVR-ul.

Fibroza : A2F2
masculin Numarul mesajelor : 1221
Data de inscriere : 02/09/2011
Varsta : 49
Stare de spirit : optimist

Sus In jos

Mesaj  gabi la data de Lun Ian 12, 2015 10:43 pm

dumy1961 a scris:Buna ziua! Multumesc tutoror celor care au raspuns mesajului postat!!! Sunt sub supraveghere la Fundeni la d-nul prof. Voiculescu.In anul 2010 pentru a intra intr-un program am fost nevoit sa fac un tratament cu ribavirina timp de un an de zile, pentru a scadea viremia sub 400.000 ul/ml. A scazut viremia de la 1.470.000 la 375000 si am facut acest program din Franta insa la trei luni viremia a scazut la 43000 si nu am mai continuat!!!!Insa dupa un an de zile viremia a urcat vertiginos astfel ca acum am aproape 9.000.000si de la Fundeni mi sa spus sa fac acest tratament cu ribavirina-hepamertz-vit.e-omega3-lagosa,pentru a mai scadea viremia, in speranta introducerii tratamentului care actioneaza direct pe virus!!!(D-nul prof. Voiculescu va merge la Paris pentru discutii in acest sens!!). De aceea i-mi asum acest risc!!!!! Mai fac un apel daca se poate sa formam un grup si sa dam statul in judecata pentru obtinerea tratamentului salvator caci el este deja introdus in unele tari!
Sub supravegherea prof. Voiculescu ai luat atata riba ??? Sincer, eu nu as face asa ceva. Hmmm Deci ai luat un an si apoi ai mai luat altceva? Ce program astepti? Daca este un anumit program in cadrul lui ti se da ce trebuie, nu cred ca te pun ei (cei ce conduc programul) sa iti procuri singur medicamentele. Nu esti tu de vina dar mi se pare cam ciudat.

moderator
moderator

Fibroza : F2
feminin Numarul mesajelor : 2571
Data de inscriere : 10/09/2009
Varsta : 58
Localizare : romania
Stare de spirit : poate fi si mai rau

Sus In jos

Mesaj  Ion la data de Mar Ian 13, 2015 7:13 am

Dumy nu esti suficient de clar. Spui ca esti sub indrumarea prof. Voiculescu - in ce sens esti?, cum te indruma? sa iei ribavirina? adica sa iti cumperi singur?Shocked Sincer, nu prea te cred .............
Apoi spui : sa intri intr-un program ai fost nevoit sa faci tratament doar cu ribavirina 1 an? cine ti-a dat tratamentul? cum l-ai luat? program in Franta? despre ce program vorbesti? in ce a constat acest program? nu ai mai continuat acest program dupa 3 luni pt ca a scazut viremia? scopul acestui program era de scadere viremie? nu de eradicare virus? despre ce vorbesti? cine te-a scos din program?
Zici ca dupa 1 an a crescut viremia, evident .... doar ce vroiai.... virusul exista in organismul tau.
Mai afirmi ca "de la Fundeni mi s-a spus sa fac tratament cu ribavirina-hepamertz-vit.e-omega3-lagosa,pentru a mai scadea viremia, in speranta introducerii tratamentului care actioneaza direct pe virus!!!"
Pai, tratamentul disponibil in Romania care actioneaza direct pe virus este INF+RIBV .
Despre ce tratament vorbesti aici "Mai fac un apel daca se poate sa formam un grup si sa dam statul in judecata pentru obtinerea tratamentului salvator caci el este deja introdus in unele tari!"
Sa dam statul in judecata? confused
Ion
Am terminat tripla terapie
Am terminat tripla terapie

Fibroza : Fibromax F3/A0
masculin Numarul mesajelor : 169
Data de inscriere : 20/02/2014
Varsta : 58
Stare de spirit : excelenta

Sus In jos

Mesaj  MariusX la data de Mar Ian 13, 2015 7:17 pm

E vrajeala mai Smile)

MariusX
moderator
moderator

Sus In jos

Nu este nici o vrajeala!!!

Mesaj  dumy1961 la data de Mier Ian 14, 2015 1:55 pm

Buna ziua! In anul 2010 am fost un grup de 26 persoane la Fundeni care am fost admisi intr-un grup pentru un program cu TRIPLA TERAPIE(BOCEPREVIR+INTRF. SI RIB.), insa pentru a intra in acest program am fost nevoit sa -mi scad viremia sub 500 si mi sa prescris tratamentul descris mai sus ,pe o perioada de un an de zile, ribavirina pe care am cumparat-o lunar caci CNAS nu da aceasta aprobare(mai ales pentru nonresponder). Dupa aceasta perioada mi sa facut dosar pentru obtinerea interf. si ribav. de la CNAS iar BOCEPREVIRUL ERA DAT GRATUIT de firma producatoare insa CNAS nu a binevoit sa aprobe aceste dosare, pe motiv ca suntem NONRESPONDERI si deci nu am mai facut acest program pentru care m-am chinuit un an de zile. Am facut ulterior un program(studiu) cu un INTEREFERON 2B,donat de un institut din Franta la care nu am raspuns corespunzator si a fost intrerupt la 3 luni. Asa ca nu am chef de VRAJEALA!!!!!!! DOMNILOR!!!!

dumy1961
Musafir

Sus In jos

Mesaj  MariusX la data de Mier Ian 14, 2015 2:25 pm

Daca nu ai chef de vrajeala atunci deschide bine ochii cat mai poti,ce ti-a facut tie acel doctor a fost bataie de joc,pe viitor sa stii ca profesorii universitari trebuie sa "traiasca" in lumea academica pe spatele pacientilor publicand anumite studii,daca nu publica "mor" in lumea academica.Du-te la doctor nu la profesor universitar ca sa nu isi mai bata joc de tine ,pe sanatatea ta,sincer nu cred ca iti va dona nimeni ribavirina,nu incurajez acest fel de donatie,iti va face numai rau,sper sa nu gasesti nicaieri,oricum nu ai nevoie,daca ai citi mai multe despre acest virus si puterea lui de replicare ai intelege si tu mecanismele si ai intelege ca trebuie un sistem imunitar puternic care sa fie sustinut de interferon pentru ca ribavirina sa isi faca efectul.Sanatate Smile

MariusX
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Hepatita C forum la data de Mier Ian 14, 2015 3:03 pm

Dumy, dupa o activitate de 9 ani pe forumuri de hepatita C, am invatat un lucru: intai ma documentez, studiez cu mare atentie si apoi fac tratament ... in nici un caz nu inghit pastile fara sa stiu rezultatul si efectele secundare. Si mai am un principiu, statul m-a imbolnavit, statul sa plateasca pentru tratament Very Happy
Ceea ce ai facut tu, sa cumperi ribavirina si sa o si inghiti timp de un an, este (nu te supara!!!!) cea mai mare tampenie pe care am auzit-o, numai ca nu esti singurul. Cunosc inca un caz, tot la Voiculescu, care a facut aceeasi tampenie cu Ribavirina. Ribavirina este medicamentul antivral, dar fara interferon e apa de ploaie, singura nu are nici un efect. Marius are dreptate, stiu ca Voiculescu chiar a publicat un studiu despre Ribavirina + suplimente hepatoprotectoare prin care s-a vrut scoaterea interferonului din schema de tratament si prin care a demonstrat ca nu are efect de obtinere SVR.
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar ai fost doar un cobai pentru dl. profesor si din pacate, persisti in a fi doar un cobai. Nu te sfatuiesc sa continui cu ribavirina, nu vei obtine decat o mutatie genetica a virusului prin care ii vei da imunorezistenta la medicamente antivirale.
O sa ti se para o rautate, dar ii dau dreptate lui Marius, chiar daca e mai slobod la gura.
Esti nonresponder, nu esti singurul si daca nu ai F4, ai destule sanse la tratamentele viitoare. Chiar nu poti astepta, asa cum facem cu totii?
Daca ai fi intrat pe forum si ai fi stat de vorba cu noi, ai fi vazut ca nu e asa mare disperare aceasta hepatita.
Eu pe multi dintre voi chiar nu pot sa va inteleg! Se poate trai cu hepatita C!

Citeşte   REGULAMENTUL înainte de a posta pe forum!
Hepatita C forum
Admin

Fibroza : A2F3
feminin Numarul mesajelor : 3945
Data de inscriere : 20/08/2009
Varsta : 42

Sus In jos

Mesaj  Ileana la data de Sam Feb 07, 2015 10:47 am

te nenorocesti omule......................atentie la hemoleucograma.
Ileana
Am obtinut SVR-ul.
Am obtinut SVR-ul.

Fibroza : scorIshak:ANI8
feminin Numarul mesajelor : 889
Data de inscriere : 23/08/2009
Varsta : 66
Localizare : falticeni-suceava
Stare de spirit : e loc de mai bine

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat